Objawy wielu chorób, tych poważniejszych, a także tych bardziej błahych, niedoborów witaminowych i cennych dla zdrowia składników odżywczych zdradza często nasza uroda. Włosy, skóra, paznokcie zmieniają się pod wpływem przemian zachodzących w organizmie. Różne schorzenia i niedobory wysyłają sygnały, które warto w porę zauważyć i zdiagnozować, aby nie przeistoczyły się w poważniejsze problemy.
Stan włosów
Matowe, łamliwe, a może nadmiernie wypadające? Dodatkowo mogą być przesuszone lub przetłuszczające. Każdy taki stan może świadczyć o chorobie. Często za problemy z włosami odpowiedzialne są czynniki zewnętrzne, ale równie często mogą być to zmiany hormonalne zachodzące w organizmie. Nadmierne przetłuszczanie włosów jest efektem zaburzonej pracy gruczołów łojowych. Te zwykle źle pracują z różnych, chorobowych stanów. Najczęściej za przetłuszczone włosy pośrednio odpowiedzialna jest nieprawidłowa praca tarczycy. Niedoczynność tego gruczołu powoduje spadek kondycji włosów, również nadmierne ich wypadanie. Problem staje się poważniejszy, kiedy mamy do czynienia z autoimmunologiczną chorobą związaną z pracą tarczycy, Hashimoto. Problemy z włosami warto skonsultować u dermatologa, a najlepiej u trychologa. To lekarz od włosów, który zajmuje się także schorzeniami skóry głowy. Problem łupieżu, który także warto powierzyć wykwalifikowanemu trychologowi, często jest spowodowany stresem lub nieprawidłowym odżywianiem.
Stan skóry
Za wygląd skóry najczęściej odpowiadają niedobory witamin i mikroelementów. Gdy jest przesuszona najlepiej w pierwszym kroku zadbać o poprawę nawodnienia organizmu, a w drugim kroku o dobre nawilżenie przy użyciu kosmetyków o długotrwałym nawilżaniu, zawierających składniki z właściwościami wiązania cząsteczek wody i zapobiegającymi jej odparowaniu z powierzchni naskórka. Dobrze sprawdzą się kosmetyki z witaminą E, aloesem czy kwasem hialuronowym. Jeśli problemem skóry jest swędzenie, może być to sygnał od źle pracującej wątroby bądź tarczycy. Nie musi być to zwykłe uczulenie. Wszelki długotrwale utrzymujący się świąd skórny powinien być konsultowany z lekarzem, który powinien zalecić szczegółowe badania diagnostyczne, umożliwiające postawienie właściwej diagnozy i ocenę stanu zdrowia. Blada skóra z kolei bywa oznaką anemii. Wynika ona z małej ilości przyjmowanego w pożywieniu żelaza bądź też z niewłaściwego jego wchłaniania. Wszelkie niedobory warto zwalczać w oparciu o leki przepisane przez lekarza. Ogólnodostępne preparaty witaminowe, będące suplementami diety, nie dają dobrych rezultatów.
Stan paznokci
Pożółkła płytka paznokci często zwiastuje problemy z nerkami. Białe przebarwienia z kolei świadczą o osłabieniu organizmu. Paznokcie szybko ujawniają problemy zdrowotne, dlatego warto zwracać uwagę na ich wygląd.