Ekologia staje się coraz ważniejszym elementem naszego życia. Towarzyszy nam na wielu płaszczyzny, a my, chcąc żyć według jej zasad, zmieniamy nasze nawyki i podejmujemy coraz to nowsze przedsięwzięcia. Chcąc znaleźć ekologiczne rozwiązania w kwestii instalacji grzewczej, mamy do wyboru kilka opcji, takich jak instalacje solarne czy pompy ciepła. Są to jednak kosztowne inwestycje, dlatego nie każdy się na nie decyduje. Ich tańszą i wcale nie gorszą alternatywą są kotły gazowe kondensacyjne. Co czyni je ekologicznymi i czym właściwie jest efekt kondensacji?
Ekologiczne ciepło
Kotły gazowe kondensacyjne to skutek rozwoju ekologii. Ich zużycie paliwa wynosi około 30 procent mniej niż w przypadku kotłów tradycyjnych. Komfort używania stoi na wysokim poziomie, a sam kocioł, dzięki innowacyjnym wymiennikom ciepła, wykorzystuje w pełni energię, która jest zawarta w ulatujących spalinach. Kotły gazowe kondensacyjne wyciągają ze spalin całe ciepło – taki proces nie jest możliwy w przypadku kotłów tradycyjnych, bowiem całość spalin, wraz ze znajdującą się w nich energią, ulatuje przez komin.
Dzięki pobieraniu energii ze spalin, praca kotłów gazowych kondensacyjnych jest niezwykle sprawna i pozwala zaoszczędzić niemałą sumę. Temperatura spalin w takich kotłach oscyluje pomiędzy 45 a 60°C. Dzięki zamkniętej komorze spalania, powietrze jest pobierane bezpośrednio z zewnątrz, a co za tym idzie, ryzyko napływu zimnego powietrza minimalizuje się. Ponadto spaliny nie dostają się do pomieszczenia, co jest ogromną zaletą i zapewnia komfort domownikom.
Kotły gazowe kondensacyjne pracują szybko i sprawnie. Z ekologicznego punktu widzenia są doskonałym rozwiązaniem, bo w pełni wykorzystują możliwości, generując przy tym niskie koszty ogrzewania. Wszystko to dzięki kondensacji i nowym technologiom. To ekologiczne rozwiązanie na lata, a zainwestowane pieniądze zwrócą się bardzo szybko.
Na czym polega efekt kondensacji?
Kotły gazowe kondensacyjne wykorzystują całą energię, która jest zawarta w spalanym paliwie. Zjawisko kondensacji znamy z przyrody – to nic innego, jak skraplanie, czyli zmiana stanu lotnego w ciekły. Kotły posiadają specjalny wymiennik, który umożliwia skraplanie pary wodnej. Wymiennik ten musi być wykonany ze specjalnych materiałów (stal szlachetna, kwasoodporna), ponieważ skroplona ciecz posiada właściwości żrące.
Koszty ogrzewania kotłem kondensacyjnym
Zdecydowana większość kotłów posiada możliwość dostosowania mocy do indywidualnych potrzeb użytkownika. Ich sprawność jest najwyższa przy możliwie jak najniższym obciążeniu. Dzięki efektowi kondensacji oraz nowym technologiom, kotły gazowe kondensacyjne zapewniają nawet do 20 procent oszczędności w stosunku do kotłów tradycyjnych i o 30 procent w stosunku do starych instalacji. Szacuje się, że wszelkie koszty wynikające z podjęcia decyzji o takim rozwiązaniu zwrócą się w ciągu około pięciu lat.