Kiedy szkło montuje się jako element balustrady balkonowej lub podłogi na dużych wysokościach, priorytetem jest bezpieczeństwo użytkowania. Producenci oferują bezpieczne szkło specjalistyczne – hartowane i klejone, o różnych klasach wytrzymałości. Na które warto zwrócić uwagę?
Warto wiedzieć, jakie szkło wybrać do wykonania bezpiecznej szyby okiennej, a jakie sprawdza się w przypadku ścianki działowej. Od tej decyzji może zależeć zdrowie i życie osób korzystających z budynku.
Szkło bezpieczne – hartowane, półhartowane i klejone
Istnieją dwa podstawowe rodzaje szkła bezpiecznego – hartowane i klejone. To pierwsze powstaje dzięki ogrzaniu zwykłego szkła płaskiego do temperatury topnienia, a następnie jego szybkiemu schłodzeniu. Materiał znacznie zyskuje na wytrzymałości. Staje się także bezpieczny po rozbiciu, rozpadając się na wiele nieostrych kawałków. Nadaje się do wykonania ścianek działowych, fasad i szyb okiennych. Szkło półhartowane również ogrzewa się do temperatury topnienia, jednak chłodzenie następuje powoli. Materiał zyskuje większą wytrzymałość, a sposób jego zachowania podczas rozbicia jest inny niż w przypadku szkła hartowanego. Proces półhartowania sprawia, że kawałki są większe, a dodatkowo nie rozsypują się, lecz wzajemnie blokują. Szkło klejone (inaczej laminowane lub wielowarstwowe) składa się z co najmniej dwóch tafli szklanych, między którymi laminuje się folię PVB lub żywicę. Sprawia to, że szyba po silnym uderzeniu może pęknąć, ale nie rozpada się – kawałki trzymają się na spoiwie. Szkło można stosować do wykonania balustrad, witryn, fasad, szyb okiennych i drzwi wejściowych.
Szyby ochronne – skuteczne zabezpieczenie przed włamaniem
Niektóre szyby mają za zadanie nie tylko zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w budynku, lecz także chronić mienie. Szyby ochronne, nazywane potocznie antywłamaniowymi, stanowią trwałe lub czasowe zabezpieczenie przed włamaniem. Mają za zadanie opóźnić wtargnięcie intruza do budynku lub całkowicie go powstrzymać. Szyby zakwalifikowane do kategorii szkła ochronnego oznacza się symbolami w przedziale od P1A do P8B. Szkło klasy P1A i P2A stosuje się do wykonania szyb okiennych oraz drzwi w mieszkaniach, szkołach, biurach i sklepach o niskiej wartości chronionej. Chroni przed zranieniem i rozbiciem podczas gwałtownego uderzenia, a także może czasowo chronić przed włamaniem bez przygotowania. Szyby klasy P3A i P4A utrudniają włamanie, odpowiadając kracie o oczku 150 mm wykonanej z drutu o średnicy 10 mm. Sprawdzą się w witrynach aptek, biur i obiektów handlowych o wysokiej wartości chronionej. Szkło klasy P5A i P6B może zastąpić okratowanie z prętów stalowych o średnicy 12 mm. Nadaje się do galerii sztuki, muzeów, butików i innych obiektów, w których znajdują się cenne przedmioty. Bezpieczne szyby antywłamaniowe o najwyższej klasie (P7B i P8B) są w stanie zastąpić okratowanie z prętów stalowych o średnicy 16 mm. Stosuje się je w takich obiektach jak zakłady jubilerskie, banki czy wystawy zawierające wyjątkowo cenne przedmioty.