Czynniki wpływające na płodność
Moment, w którym partnerzy podejmują decyzję o założeniu rodziny i staraniu się o potomstwo, to na pewno jedno z najbardziej emocjonalnych wydarzeń w życiu. Niezależnie od różnego rodzaju niesprzyjających sytuacji, które okazują się przeszkodami w zajściu w ciążę – warto dołożyć wszelkich starań, które przyczynią się do narodzin wymarzonego dziecka.
Najważniejsze czynniki i przesłanki
Kluczowym czynnikiem odgrywającym bardzo istotną rolę pod względem urodzenia dziecka jest niewątpliwie wiek partnerów dążących do posiadania potomstwa – ta kwestia w szczególności dotyczy płci żeńskiej. Wiek kobiety jest bardzo ważną kwestią na tej płaszczyźnie, która warunkuje zdolność rozrodczą potencjalnej matki.
Według przeprowadzonych licznych badań i analiz, największy poziom płodności utrzymuje się między 20. a 25. rokiem życia – co bez wątpienia powinno dawać sygnał wielu parom, które z nieuzasadnionych przyczyn często zwlekają ze staraniem się o dziecko.
Rola medycyny w problemach z płodnością
Nieustannie rozwijająca się na wielu płaszczyznach medycyna oferuje szereg badań, które mogą się przyczynić do dotarcia do istoty problemu, jakim jest trudność w zajściu w ciążę. Zwłaszcza kobiety dostrzegające problemy w poczęciu dziecka powinny zainteresować się tym, co oferuje dzisiejsza technologia.
Jednym ze skutecznych metod, polegających na dotarciu do źródła problemu jest Ocena rezerwy jajnikowej AMH. Badanie to ma na celu wskazać aktywność wspomnianego hormonu AMH – zwanego antymüllerowskim – który odpowiada za zapłodnienie.
Przebieg badania
Badanie oparte na ocenie rezerwy jajnikowej AMH jest bardzo prostym, nieskomplikowanym zabiegiem. Badanie takie można wykonać w dowolnym punkcie pobrań przy okazaniu skierowania wydanego przez lekarza, gdzie pielęgniarka pobierze krew z żyły łokciowej.
Wynikiem optymalnym przeprowadzonego badania hormonu AMH jest wartość zależna od wieku – w szczególności biorąc pod uwagę, czy potencjalna matka znajduje się w wieku rozrodczym. Wynik badania laboratoryjnego należy okazać lekarzowi, celem podjęcia przez niego stosownym kroków, mających na celu zniwelowanie ewentualnych problemów związanych z płodnością.