Endometrioza – objawy i leczenie
Czy endometrioza to choroba nieuleczalna? W jaki sposób jest wykrywana? Co zrobić w sytuacji, gdy panie usłyszą diagnozę? Gdzie szukać fachowej pomocy? Warto zapoznać się z poniższym tekstem, gdyż można tam znaleźć mnóstwo praktycznych wskazówek.
Diagnoza
O endometriozie panie najczęściej dowiadują się na wizycie u ginekologa. Najczęściej pojawia się na jajnikach lub na miednicy guzek )nowotwór niezłośliwy), który musi być jak najszybciej usunięty. W momencie otwarcia jamy brzusznej lekarz jest już w stanie stwierdzić, jakie to stadium choroby oraz jakie leczenie będzie w konkretnym przypadku najodpowiedniejsze.
Po zabiegu warto więc działać i postawić na najlepszych specjalistów. W Polsce nie brakuje bowiem lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu endometriozy. W dużych miastach są kliniki, w których to panie wykonają wszystkie potrzebne badania oraz uzyskają najlepszą pomoc i wsparcie podczas leczenia.
Endometrioza badania Katowice
Najczęściej lekarze zlecają paniom bardzo szczegółowe badania przynajmniej dwa, trzy razy. Kobiety powinny wykonać między innymi: usg dopochwowe, usg jamy brzusznej, rezonans magnetyczny, badania krwi, badania hormonalne itp. Niekiedy także potrzebne są zabiegi oraz operacje.
Leczenie bywa długotrwałe i nieprzyjemne, jednak panie muszą wiedzieć, że z tą chorobą można żyć i funkcjonować normalnie. Endometrioza nie oznacza również, iż kobieta, która dotąd nie urodziła dziecka, nie będzie już mogła go mieć. Nowoczesne metody leczenia są tak zaawansowane, że nawet w najcięższym stadium choroby panie zachodzą w ciąże i rodzą zdrowe dzieci.
Życie z endometriozą
Najbardziej przerażone są młode dziewczyny, które bardzo wcześnie dowiadują się, że chorują na endometriozę. Warto jednak podkreślić, że odpowiednie kuracje hormonalne, a w przypadku konieczności – właściwe zabiegi powodują, że panie mogą normalnie funkcjonować z tą chorobą.
Najważniejsze jest to, by choroba została wykryta jak najwcześniej. Dlaczego? Wdrożenie odpowiedniego leczenia i systematyczna kontrola powodują, że panie nie narzekają na nieprzyjemne objawy choroby.