Filtry w centrali wentylacyjnej odpowiadają za jakość i czystość powietrza. Centrale wentylacyjne odpowiadają bowiem za wymianę powietrza w budynkach, a filtry stanowią barierę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń do pomieszczeń. Jak działają? Jak często czyścić i wymieniać zastosowane w centrali elementy filtrujące? Przeczytaj poradnik przygotowany przez ekspertów!
Jaka jest rola filtrów w centrali wentylacyjnej?
Centrala wentylacyjna zapewnia cyrkulację świeżego powietrza do pomieszczeń, a zarazem odpowiada za usuwanie zanieczyszczonego powietrza oraz nadmiaru wilgoci. Dla skutecznego działania wyposaża się ją w stosowne filtry, które zatrzymują unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia – m.in. pyły, kurz, alergeny i inne szkodliwe substancje. Świeże powietrze, pozbawione zanieczyszczeń, ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości powietrza, co jest istotne dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach, ale również dla wydajnego i bezpiecznego działania urządzeń oraz ich żywotności.
- Filtry zatrzymują cząstki stałe (m.in. kurz, pył, zanieczyszczenia przemysłowe), jednocześnie oczyszczając powietrze
- Centrale wentylacyjne wyposażone w filtry tłuszczowe oczyszczają powietrze z cząsteczek tłuszczu, które są wyłapywane dzięki siatkom metalowym o trwałej konstrukcji
- Filtry w centrali wentylacyjnej blokują również alergeny, które są niebezpieczne dla zdrowia osób przebywających w pomieszczeniach (szczególnie alergików, astmatyków)
- Dobre filtry zwiększają również efektywność energetyczną – podnoszą sprawność działania wentylatorów i innych urządzeń, co redukuje zużycie energii elektrycznej
- Filtry zabezpieczają system wentylacyjny przed osadzaniem się brudu i zanieczyszczeń, co zmniejsza ryzyko ewentualnych uszkodzeń i kosztownych napraw
- Filtry o wysokiej chłonności pomagają również w regulacji wilgotności powietrza, a filtry aktywne (w tym w węgla aktywnego) mogą eliminować nieprzyjemne zapachy unoszące się w pomieszczeniach
W jaki sposób i jak często o nie dbać?
Filtry należy wymieniać lub czyścić co kilka miesięcy, w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza oraz rodzaju zastosowanych filtrów. W związku z tym właściciele systemu wentylacyjnego powinni zapoznać się z jego specyfikacją albo wyznaczyć do tego odpowiedzialne osoby, aby wiedzieć, jakie prace i jak często należy przeprowadzać. Zalecane jest, by regularnie sprawdzać stan filtrów, co pozwoli zidentyfikować ich zużycie i konieczność wymiany lub wyczyszczenia.
Producenci zwykle wskazują następujące terminy wymiany filtrów:
- filtry mechaniczne (G3, G4): co 3-6 miesięcy;
- filtry F5, F7: co 6-12 miesięcy;
- filtry HEPA: co 12-24 miesiące;
- filtry węglowe: co 6-12 miesięcy.
Widełki są dość obszerne, stąd też niezbędne jest dokonywanie inspekcji i ocenienie po stanie wizualnym stopnia zużycia.
W przypadku filtrów wielokrotnego użytku, należy je czyścić zgodnie z zaleceniami producenta, zazwyczaj co 3-6 miesięcy. Można wykorzystać odkurzacz, sprężone powietrze lub przepłukać je wodą. Przed ponownym umieszczeniem w centrali, należy upewnić się, że filtr jest suchy i czysty.
Dlaczego jest to istotne?
Dbanie o czystość filtrów w centrali wentylacyjnej jest kluczowe dla zapewnienia efektywności systemu wentylacyjnego, jak i dla czystości powietrza w budynku. Regularne prace konserwacyjne sprzyjają więc zapewnieniu możliwie najlepszej jakości powietrza w pomieszczeniach, ale też przekładają się na wydajność funkcjonowania wentylacji. Jeśli nie wiesz, jak czyścić filtry, jak je wymieniać i ogólnie jak dbać o kondycję centrali oraz innych elementów wentylacji – zdecyduj się na pomoc specjalistów, którzy na co dzień zajmują się czyszczeniem systemów wentylacyjnych. Zapewnisz sobie nieoceniony spokój i zyskasz pewność, że filtry są czyste, a wentylacja działa należycie.