Jak podejść do wyboru uczelni?

Większość absolwentów 2019 jest już po wyborze uczelni, po rekrutacji i szykuje się na pierwszy rok swojego studiowania. Teraz to uczniowie ostatnich klas liceów i techników muszą zastanowić się nad dalszym kierunkiem edukacji. Czym się kierować przy wyborze uczelni? Jakie kryteria wziąć pod uwagę? Dziś spróbujemy na to odpowiedzieć.

Kierunek

Oczywiście pierwszym kryterium wyboru jest kierunek, jaki będziemy chcieli studiować – sprawdźmy więc gdzie będziemy mogli uczyć się np. stosunków międzynarodowych czy też ekonomii. Nie każda uczelnia oferuje pełen zakres specjalizacji – dobrze więc wiedzieć, co konkretnie chcemy robić i szukać studiów właśnie pod tym kątem.

Prestiż uczelni

Wiele osób wybierając uczelnię kieruje się przede wszystkim jej prestiżem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy kierunek na danym uniwersytecie jest tak samo dobrze wykładany – niestety zdarza się, że niektóre traktowane są „po macoszemu”. Dlatego wybierając szkołę wyższą patrzmy na rankingi z pewną dozą ostrożności. Zarówno uczelnie państwowe, jak i prywatne, mogą nam dać dobre wykształcenie – jednak nie zawsze musi iść ono w parze z pierwszym miejscem w branżowych zestawieniach.

Miejsce uczelni

Jednych stać na studiowanie w innym mieście, innych nie. Nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z wykształcenia wyższego. Teraz nawet w mniejszych miastach znajdują się oddziały uniwersytetów czy Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe, których kadra często pokrywa się z topowymi uczelniami. Nie można zapominać o szkołach prywatnych, których zaletą jest fakt, że stawiają zazwyczaj na praktyczne przygotowanie do zawodu.

Kadra

Bardzo ważne znaczenie ma kadra pedagogiczna, które wykłada na uczelni. Dobrze by było, by oprócz profesorów i doktorów, którzy mają dużo wiedzy teoretycznej, w gronie tym znaleźli się także praktycy. O wiele bowiem ciekawsza jest nauka z osobami, które pracują w naszej dziedzinie, mogą pochwalić się pewnymi osiągnięciami i opowiedzieć o danym zagadnieniu niejako „od kuchni”. Często są w stanie również doradzić, jakie umiejętności warto posiadać, by osiągnąć sukces. I tak dla przykładu: na filologiach dobrze jest spotkać native speakerów, a dyplomatów na kierunku stosunki międzynarodowe. Zazwyczaj kadra jest dostępna na stronie internetowej, zatem łatwo zapoznać się z dorobkiem poszczególnych osób.

Dodatkowe aktywności

Interesujesz się ekonomią, ale poza pracą w biznesie rozważasz możliwość późniejszego nauczania tego przedmiotu w szkole średniej? Jeśli tak, to szukaj uczelni ze studium pedagogicznym. Z kolei jeżeli chcesz pozwiedzać różne kraje, sprawdź czy uniwersytet, na który się wybierasz, oferuje staże, praktyki zagranicą czy nawet wyjazdy na cały rok lub semestr. To świetny sposób na sprawdzenie swoich sił. Dlatego też na dniach otwartych czy też na stronach uczelni lub organizacji studenckich warto szukać informacji o dodatkowych możliwościach, jakie daje studiowanie właśnie w tej szkole wyższej.

Czesne

Mówi się, że pieniądze nie są najważniejsze. Jednak z pewnością są ważne – zwłaszcza dla młodego człowieka, który dopiero wkracza w dorosłość. Jednak jeżeli nasz wymarzony kierunek, na który jesteśmy zdecydowani, jest płatny, to warto zastanowić się nad sposobem jego sfinansowania. Możemy bowiem podjąć się pracy dorywczej, skorzystać z pomocy rodziców, czy też z kredytu studenckiego. Uczelnie chętnie rozkładają płatności na raty, oferują rabaty czy możliwość spłacenia studiów po ich ukończeniu.

Wybór uczelni może być jedną z pierwszych ważnych decyzji życiowych (poza przedmiotami na maturze). To miejsce na co najmniej trzy kolejne lata, a dwa dodatkowo jeżeli będziemy tam studiować na II stopniu. Dlatego też wybierzmy mądrze i cieszmy się jednym z najlepszych okresów w naszym życiu, bez względu na to, czy studiujemy stosunki międzynarodowe, chemię, czy medycynę.