Oświetlenie awaryjne to jeden z najważniejszych elementów bezpieczeństwa w budynkach. Bez niego w przypadku wystąpienia awarii, pożaru lub innych nieprzewidzianych zdarzeń, pracownicy mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia. W artykule omówimy, kiedy jest wymagane, jakie są metody jego instalacji i jakie wymagania musi spełniać, aby zapewnić bezpieczeństwo. Bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.
Jaka jest różnica między oświetleniem ewakuacyjnym a awaryjnym?
Oświetlenie ewakuacyjne to rodzaj systemu oświetlenia, który jest przeznaczony do użytku w sytuacjach awaryjnych. System ten wykorzystuje zamontowane w budynku światła, które automatycznie zapalają się w przypadku pożaru, awarii zasilania lub innych zagrożeń. Zazwyczaj jest ono wyposażone w żarówki LED, które są wytrzymałe i wystarczająco jasne, aby ułatwić ewakuację.
Lampa awaryjna różni się od oświetlenia ewakuacyjnego tym, że jest przeznaczone do użytku w sytuacjach niezwiązanych z pożarami lub awariami zasilania. System awaryjny zazwyczaj składa się z żarówek halogenowych, które nie są tak wytrzymałe jak żarówki LED, ale są wystarczająco jasne, aby ułatwić utrzymanie bezpieczeństwa w przypadku awarii. System ten może być używany do oświetlania schodów, korytarzy i innych trudno dostępnych miejsc w budynku, aby ułatwić ruch w sytuacji awaryjnej.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu: Przegląd oświetlenia awaryjnego
Oświetlenie awaryjne jest wymagane w wielu różnych sytuacjach. Głównym celem oświetlenia awaryjnego jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w przypadku awarii zasilania. Oznacza to, że w razie awarii głównego źródła zasilania, oświetlenie awaryjne włączy się automatycznie i będzie działać przez określony czas, aby zapewnić ludziom użytkującym pomieszczenie bezpieczny i widoczny dostęp do wyjścia.
Oświetlenie awaryjne bywa niezbędne w wielu miejscach, takich jak szkoły, szpitale, hotele, budynki użyteczności publicznej, budynki biurowe, budynki przemysłowe, sklepy, a także w pomieszczeniach, w których przechowywane są materiały niebezpieczne. Ponadto, zgodnie z przepisami budowlanymi, musi być zainstalowane w każdym budynku o wysokości powyżej trzech pięter, aby zapewnić bezpieczne wyjście w przypadku awarii zasilania.