Płci pięknej o wiele trudniej dokonać zakupu auta. Kobiety rzadko orientują się w tematyce motoryzacyjnej i przeglądając ogłoszenia ich uwagę przyciąga najpierw kolor oraz design. Zwykle nie wiedzą, jak dana marka się nazywa i która jest „ta lepsza” (choć istnieją oczywiście coraz liczniejsze wyjątki od tej reguły). Analizując podane parametry, zastanawiają się na przykład, czy „porządniejsza” od Hondy jest Toyota. Używane auta zwykle mają dodatkowe opisy, wady czy uszkodzenia, co jeszcze bardziej utrudnia wybór samochodu. Na jakie dane warto zwrócić uwagę? Oto poradnik dla kobiet, które planują zakup czterech kółek i nie wiedzą, jak się za to zabrać.
Lista zakupowa, czyli punkty obowiązkowe do sprawdzenia
Przede wszystkim należy znaleźć rzetelnego sprzedawcę, który jest wiarygodny i uczciwy. Przeważnie przeglądamy oferty od osób prywatnych, ale nie zapominajmy o dealerach czy salonach marek. Dla przykładu szeroką ofertę swoich aut przedstawia na swojej stronie Toyota. Używane oraz nowe pojazdy mają podane niezbędne parametry, cenę oraz proponowana ratę (więcej informacji znajdziesz tutaj http://www.toyota-radosc.pl).
Wybrane ogłoszenia należy dokładnie przeanalizować. Dane, które rzucają się w oczy jako pierwsze, to rok produkcji oraz przebieg. Z reguły im samochód nowszy, tym lepszy, ale tak naprawdę, jeśli poprzedni właściciel dobrze o niego dbał, to data produkcji nie jest tak ważna. Zaskakującym faktem bywa to, że auta, które mają powyżej 10 lat, nadal są sprawne i często w lepszym stanie niż „nówki od pierwszego właściciela”. Marka, która jest solidna i posiada bardzo wytrzymałe silniki (co dla pań ma nie lada znaczenie), to m.in. wyżej wspomniana Toyota. Warszawa to jedno z miejsc, w którym firma ma swój punkt i w jej ofercie znajdziemy wycenę auta używanego tej marki. Kolejnym parametrem jest przebieg. Nieuczciwi sprzedawcy mają w zwyczaju zaniżać jego wynik, dlatego istotna jest książeczka serwisowa i udokumentowana historia licznika przejechanych kilometrów.
Nie tylko silnik
Następny ważny aspekt to typ paliwa. Do wyboru jest gaz, benzyna oraz olej napędowy. Ten pierwszy to opcja najtańsza. Jeżeli budżet przeznaczony na tankowanie jest niski, to warto rozważyć właśnie samochód z założoną instalacją LPG. Można też wspomnieć o tym, że spalanie gazu jest szybsze niż benzyny czy oleju, więc częste i długie przejażdżki wcale nie wpływają pozytywnie na oszczędności. Nowością jest technologia hybrydowa, którą posiada Toyota. Używane auta tej marki również są dostępne w sprzedaży z takim rodzajem silnika.
Dobrze, jeśli samochód od początku był naprawiany w autoryzowanym serwisie. Większość znanych marek ma swoje firmowe punkty jak Toyota. Warszawa i inne miasta to miejsca, w których bez problemu można sprawdzić stan czterech kółek. To daje pewność, że wykorzystano oryginalne części zamienne.
Podsumowując, najważniejsze rzeczy podczas kupowania auta to wybór marki, książeczka serwisowa, typ paliwa oraz koszty prawdopodobnych napraw. Zakup samochodu naprawdę nie jest tak ciężki i skomplikowany jak mogłoby się wydawać. Teraz każda kobieta będzie w stanie wybrać idealny pojazd, nie tylko ze względu na kolor czy wygląd zewnętrzny.