Tłuszcze są nieodłącznym i ważnym elementem prawidłowo zbilansowanej diety. Ich spożywanie w odpowiednich ilościach nie tylko wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu ale również podnosi walory smakowe potraw. Do tej grupy produktów zaliczane są masło oraz margaryna. Czym różnią się te dwa produkty? Do czego warto je wykorzystać?
Czym się różni margaryna od masła?
Choć masło i margaryna to produkty wyglądające podobnie i nieraz używane są do tego samego celu (smarowanie pieczywa, podsmażanie, dodatek do ciast), to jednak znacznie się od siebie różnią. Masło jest przede wszystkim tłuszczem uzyskiwanym ze śmietany mleka krowiego, owczego lub koziego i charakteryzuje się tak prostym składem, że bez problemu można je przygotować w warunkach domowych. Wystarczy dobrej jakości śmietanę ubijać lub intensywnie mieszać, by już po chwili otrzymać wyśmienicie pachnącą osełkę. Przy przygotowaniu masła warto kierować się jedną prostą zasadą – im tłustsza śmietana, tym więcej będzie z niej masła.
Składająca się tłuszczów roślinnych margaryna jest efektem bardziej skomplikowanego procesu, w wyniku którego płynne oleje (rzepakowy, sojowy, palmowy itd.) nabierają bardziej zwartej konsystencji tak, by w zależności od rodzaju można było ją uformować w kostkę lub rozsmarować na pieczywie. Jako produkt roślinny margaryna nie zawiera cholesterolu i może być spożywana oraz stosowana w kuchni również przez wegetarian oraz wegan.
Masło w kuchni – do czego warto go użyć?
Świeże, pachnące śmietanką masło jest przede wszystkim świetnym smarowidłem znacznie podnoszącym walory smakowe różnego rodzaju kanapek. Aby było jeszcze smaczniejsze, można je łączyć z różnymi dodatkami, takimi jak chrzan, czosnek, cebulka lub wybrane zioła, tworząc w ten sposób wyśmienite masełka smakowe. Roztopione masło jest również nieocenionym elementem śniadania – bez niego złocista jajecznica na bekonie czy klasyczne sadzone jajka na pewno nie byłyby takie pyszne. Gdzie jeszcze masło może znaleźć kulinarne zastosowanie? Przede wszystkim w wielu daniach warzywnych i mięsnych. Klasyczny kotlet de volaille, smażony karp w panierce, aromatyczny beszamel, soczysty stek czy owinięte wędzonym boczkiem polędwiczki to tylko niektóre z wielu przepisów wymagających dodania masła.
Wyśmienite potrawy z margaryną w roli głównej
Margaryny o twardszej konsystencji używane są głównie do smażenia i pieczenia. Na ich bazie produkuje się większość wypieków, np. ciasteczka, babki, serniki czy drożdżowce. Z dodatkiem margaryny warto przygotować pięknie prezentującą się zebrę, puszyste ciasto cytrynowe albo idealny na lato placek z owocami. Tłuszcz roślinny doskonale się sprawdzi również do przyrządzania dań głównych bazujących na mięsie i jarzynach. Świetnie podkreśli smak różnego rodzaju zapiekanek, warzywnych tart, faszerowanego drobiu oraz soczystych mięs z piekarnika.