Powoli do łask zaczynają wracać budynki z płaskimi dachami. Ich prosta bryła jest coraz modniejsza, choć jednocześnie pociąga za sobą konieczność wykonania odpowiedniej izolacji termicznej oraz zabezpieczenia ich przed warunkami, a w szczególności opadami atmosferycznymi. Rozwiązaniem może być w tym przypadku odpowiednio przygotowany styropian.
Styropian na dach płaski
Specjalnie przygotowany styropian na dach płaski ze spadkiem gwarantuje optymalne zabezpieczenie domu zarówno przed przesiąkaniem deszczu czy roztopionego śniegu, jak również przed utratą ciepła. Pierwsza cecha, czyli zabezpieczenie przed przesiąkaniem wody, jest uzyskiwana za sprawą wykonania spadku i systemu odprowadzania, który gwarantuje, iż nie będzie ona zalegała na płaskiej powierzchni. Z kolei warstwa styropianu grafitowego o odpowiedniej grubości (tj. ok 20 cm) gwarantuje izolację termiczną na najwyższym poziomie.
Należy przy tym pamiętać, iż przez dach uciekać może nawet 20% ciepła z budynku. Z tego powodu jego zabezpieczenie jest tak istotne, w celu uzyskania bardziej komfortowych pomieszczeń. Jednocześnie, lepsza izolacja termiczna gwarantuje, iż nakłady finansowe na ogrzewanie podczas użytkowania domu będą niższe, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za wykorzystaniem styropianu grafitowego. To on odznacza się bowiem niskim współczynnikiem przenikania ciepła (lambda).
Wybierając styropian na dach płaski, warto także zwrócić uwagę na jego odporność mechaniczną. Ze względu na to, iż nawet na najlepiej wykonanym dachu może znaleźć się pewna ilość wody lub śniegu, styropian – podobnie jak cała konstrukcja stropu – powinien być odporny na ściskanie i wytrzymały na zalegający na powierzchni ciężar. Dzięki temu nie grozi mu pękanie, które mogłoby zaowocować zmniejszeniem szczelności, a co za tym idzie – pogorszeniem parametrów.
Dodatkową zaletą wyboru styropianu do izolacji dachu jest jego niska waga, która zapewnia, iż nawet położony na dużej powierzchni, nie będzie on obciążał konstrukcji budynku.
Zielone dachy
Drugim ciekawym rozwiązaniem, które może być zastosowane na płaskim dachu, jest stworzenie na nim ogrodu. Tak zwane „zielone dachy” powoli stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem wśród deweloperów, którzy w ten sposób oferują swoim klientom niewielki, prywatny ogród w centrum miasta, połączony z pięknym widokiem z góry.
W celu stworzenia zielonego dachu, należy zadbać o jego wyjątkowo dobrą izolację od wnętrza budynku. W tym celu na wykonanej konstrukcji układane są kolejne warstwy izolujące, zabezpieczające przed zimnem i wilgocią najwyższe poziomy budynku. Na zagruntowanej powierzchni układa się kolejno: papę izolacyjną, styropian przeznaczony na dach płaski, papę samoprzylepną, a następnie termozgrzewalną, odporną na korzenie. Dopiero na koniec układa się geowłókninę i matę drenażową akumulacyjną, by ostatecznie przykryć ją substratem gruntu, w którym posadzone zostaną rośliny.
Dopiero takie przygotowanie gwarantuje nie tylko piękny wygląd, ale również odpowiednie zabezpieczenie zielonego dachu.
Fot.materiały prasowe